Wywiad z fizjoterapeutą Łukaszem Kaleńczuk

Jakie obuwie dobrać do rodzaju wykonywanej pracy?
Jaki wpływ ma praca na nasze zdrowie?

W pracy spędzamy od 7 do 10 godzin dziennie. Niezwykle istotne jest aby strój w jakim pracujemy i warunki w jakich spędzamy czas były dla nas sprzyjające.
Na przestrzeni wielu lat współpracy z firmami o różnorodnych profilach wiemy jak duży wpływ czynniki zewnętrzne mogą mieć na kondycję zdrowia pracowników.
Zatem jak zapobiegać złemu samopoczuciu czy kontuzjom?

Aby poznać odpowiedzi na te kluczowe zagadnienia zadaliśmy kilka ważnych pytań Panu Łukaszowi Kaleńczuk – fizjoterapeucie i trenerowi personalnemu.

Coraz więcej słyszymy o utrzymaniu poprawnej postawy, ergonomii pracy i o tym, że samo jej wykonywanie ma ogromny wpływ na zdrowie. W takim razie w jakim stopniu wykonywana praca i jej rodzaj ma wpływ na nasze zdrowie?

Nasze ciało zostało stworzone do poruszania się, taka jest nasza natura. Każda forma długotrwałego ograniczenia ruchu (siedzenie przy biurku czy w samochodzie; praca w pozycji stojącej) będzie dla naszego ciała szkodliwa. Doktor Jam s Levine twierdzi, że: „siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skoki na spadochronie”. Po takich słowach nie trzeba dodawać nic więcej w kontekście szkodliwości siedzącego trybu życia.

Jak na przestrzeni lat zauważa Pan zmiany zachodzące w tym jaki wpływ ma praca na nasze zdrowie? W porównaniu z pokoleniem naszych dziadków, czy Pana zdaniem warunki są bardziej sprzyjające naszemu zdrowiu czy jednak nie?

Jako fizjoterapeuta z prawie 10 letnią praktyką stwierdzam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Owszem, praca w warunkach ograniczenia ruchu jest bardzo szkodliwa, a niestety bardzo wiele osób skazanych jest na taki tryb funkcjonowania. Z drugiej strony, duża popularność wszelkich odmian aktywności fizycznych (fitness, siłownia, bieganie, nordic walking, itp.) sprawia, że ludzie coraz częściej wstają od biurka i ruszają się. Tu jednak na wielu czeka pułapka… Stawy i mięśnie, które spędziły ostatni 8 godzin w jednej i tej samej pozycji, w momencie rozpoczęcia aktywności ruchowej (szczególnie tej intensywnej) są w dużo większym stopniu narażone na urazy i kontuzje (ból!).

Zwróćmy uwagę na pracę w fabrykach, zakładach produkcyjnych gdzie warunki pracy często są dość ciężkie, pracownicy 8 lub więcej godzin wykonują pracę stojącą, nie rzadko przy tym przez długi okres czasu dźwigając. Czym kierować się przy doborze odpowiedniego obuwia aby chronić kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem?

Obuwie ma być przede wszystkim wygodne oraz dobrze dopasowane. Pamiętajmy jednak o tym, że nadmierne obciążenia kręgosłupa, wynikające z dźwigania jest efektem nie tyle odpowiedniego obuwia, co właściwej postawy podczas podnoszenia czegokolwiek z podłogi. Zbyt wiele osób dźwiga „z kręgosłupa” (garbi się na prostych nogach) zamiast używać silnych mięśni ud i potężnych stawów biodrowych (przysiad). Zmiana tego jednego elementu plus wygodne buty drastycznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

Jak źle dobrane obuwie wpływa na nasze zdrowie i w konsekwencji na dalszą pracę?

Zbyt luźne obuwie sprawi, że stopa będzie „latać” wewnątrz buta. To jest proszenie się o skręcenie kostki w pierwszej kolejności. Zbyt obcisłe obuwie to bolesne obtarcia, pęcherze czy ból.

Z jakimi problemami zdrowotnymi może borykać się pracownik gdy pracuje w złym obuwiu?

Zbyt mocne obciążanie stóp w czasie pracy może prowadzić do przeciążeń tkanek. Mikrouszkodzenia mięśni, stany zapalne ścięgien, opuchlizna, obtarcia, pęcherze, ból. Pamiętajmy również, że nasze ciało to jedność. Problem ze stopą czy kostką będzie wpływać na poprawne funkcjonowanie kolan, miednicy, kręgosłupa, a nawet barków.

W jaki sposób zapobiegać bólom spowodowanym nieprawidłowo dobranemu obuwiu?

Po pierwsze, zmienić obuwie na wygodne i to jak najszybciej. Po drugie, pozwolić stopom odpocząć. Tu zalecam chodzenie na boso po domu, po trawie, po piasku. Po trzecie, ćwiczyć mięśnie krótkie stopy (samo chodzenie na boso po trawie czy piasku jest już forma takiego ćwiczenia).

Może na koniec  porada – jak powinna wyglądać profilaktyka w pracy aby odpowiednio dbać o dobrą kondycję naszego samopoczucia i zdrowia?

Zalecam często (minimum raz na 30 minut) zmienić pozycję. Ruszać się mało, a często. Jeżeli możesz wykonać coś w innej pozycji, zrób to w innej pozycji (np. rozmowę przez telefon możesz wykonać stojąc, a nie siedząc). Po pracy zrzuć buty i daj odetchnąć stopom. Pomasuj je, a dla twardzieli polecam masaż kostką lodu (chwytasz kostkę lodu w ścierkę i masujesz całą stopę, aż kostka się roztopi).

Odpowiedzi na powyżej zadana pytania, pokazują niezwykle istotne jest dbanie o odpowiedni dobór obuwia. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa nasi konsultanci kierując się wytycznymi Pana Łukasza ale również znajomością rynku i specyfiki pracy w danych środowiskach, na podstawie wieloletniego doświadczenia pomogą w doborze obuwia.

_________

Zachęcamy również do zapoznania się z kolekcją obuwia marki base linia Kaptive –  komfortowe, dynamiczne i bezpieczne buty do pracy i nie tylko.
Zastosowany w nowej linii obuwia innowacyjny, inteligentny i adaptacyjny system – idaptive – dostosowuje się do warunków w jakich użytkownik chodzi zapewniając niebywały komfort i ochroną kręgosłupa przed uszkodzeniami i nadmiernym obciążeniem. 

 

Zachęcamy do kontaktu.

1 thoughts on “Wywiad z fizjoterapeutą Łukaszem Kaleńczuk

  1. Bardzo ciekawy wywiad.

    Nic tylko się cieszyć, że rośnie świadomość jak bardzo warunki naszej pracy wpływają na nas samych, na nasze zdrowie.

    Pozdrawiam,

    Karolina

Dodaj komentarz