Dobór właściwego rozmiaru ubrania ochronnego – Tabela rozmiarów!

Wybór zakupu konkretnych modeli odzieży roboczej i ochronnej z reguły powinien być poprzedzony gruntowną analizą co do jego formy, kosztów, itd. Gdy już przeanalizujemy te czynniki i wybierzemy dostawcę, to decydujemy się na konkretne model odzieży, które według naszych założeń powinny spełniać nasze oczekiwania. Co w takim razie  jeszcze może pójść nie tak? Otóż często pomijanym aspektem jest tabela rozmiarów. Najczęściej dowiadujemy się o tym, gdy dostaniemy ją od dostawcy celem doboru rozmiaru pod naszych pracowników.

Przykładowa tabela rozmiarów marki X, ukazująca problem z doborem właściwego rozmiaru

STANDARDY TABEL ROZMIARÓW

Obecnie większość marek odzieży posługuje się tabelami, gdzie mamy rozmiary wg standardów S , M, L , Xl, XXL, XXXL lub  46’ , 48’, 50’, … aż do 60’. Cechą wspólną takich tabel rozmiarów odzieży jest zasada powiązania wzrostu z obwodem pasa i klatki. W praktyce sprowadza się to do zasady, że im pracownik jest wyższy, tym samym jego obwód w pasie powiem być szerszy. Przykładowo u jednego z producentów rozmiar 58 oznacza wzrost 182-188 cm, a obwód pasa 104-108 cm; rozmiar 50 oznacza wzrost 170-176, a obwód pasa 88-92cm. Takie tabele nie zależą od ceny ubrań, stosują je zarówno uznani europejscy producenci jak i producenci chińscy. 

PROBLEM WYNIKAJĄCY ZE STANDARDOWEJ TABELI ROZMIARÓW

Co w takim razie może stanowić problem przy zakupie takiej odzieży? Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy pracownika o wzroście 174 cm i pasie 106 cm. Sugerując się wzrostem powinniśmy wybrać rozmiar M, a sugerując się pasem rozmiar 2XL. 

Dla takiego pracownika nie ma możliwości prawidłowego doboru rozmiaru i jesteśmy zmuszeni szukać odrębnego kompletu, często z innej firmy, który wyglądem i ceną będzie odbiegał od wybranego przez nas standardu. Ewentualnie przerabiać taki komplet ponosząc dodatkowe koszty, często równe do ceny takiego kompletu. 

TABELA ROZMIARÓW, A EKONOMIA PRODUCENTA

Skoro więc tabele powodują takie problemy, dlaczego nawet część uznanych producentów  stosuje je w takim kształcie? Odpowiedź jest odzwierciedleniem znanego powiedzenia: skoro nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Producentowi bardziej opłaci się szyć odzież w sześciu rozmiarach, niż w dwunastu. Ułatwia to logistykę, upraszcza produkcję, zwiększa dostępność na rynku danych rozmiarów. Zaoszczędzone w ten sposób środki wykorzystywane są na poprawiające konkurencyjność dodatki do ubrań w postaci kolorowych wstawek, dodatkowych kieszeni itp. 

Przykładowa tabela rozmiarów marki HETMAN.

ISTNIEJĄCE ROZWIĄZANIE

Niestety problemy z doborem odpowiedniego rozmiaru przesuwa się na nas jako zamawiających. Przeglądając oferty, warto więc poświecić trochę czasu, na sprawdzenie jakie tabele rozmiarów powiązane są z analizowaną do zakupu odzieżą. Na rynku są producenci, którzy potrafią tak stworzyć tabele, że my sami, bądź nasz dostawca będzie wstanie przeprowadzić właściwy dobór odzieży pod konkretnych pracowników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *