[+FILM] System wiązań BOA – alternatywa dla sznurówek i rzepów

Przy wykonywaniu wielu rodzajów prac musimy stosować obuwie ochronne. Przed zakupem obuwia sprawdzamy je pod kątem bezpieczeństwa, spełnienia odpowiednich norm. Następnie, sugerujemy się  jego ceną i komfortem pracy. Często umyka nam jedna właściwość butów, a mianowicie jaki typ wiązań jest w nim stosowany.

Najczęściej spotykane są oczywiście tradycyjne sznurówki. Producenci stosują różne materiały do ich wykonania, zależnie od klasy obuwia. Generalnie jednak zasada działania jest taka sama. Zalety sznurówek są oczywiste – przede wszystkim prostota i uniwersalność stosowania. Jeżeli nawet sznurówki z biegiem czasu ulegną uszkodzeniu to nie ma problemu, z uwagi na ich cenę po prostu je wymieniamy. Dlatego spotykamy je niemal we wszystkich typach obuwia ochronnego. Co do wad takiego systemu jest nią na pewno czas, jaki jest potrzebny na prawidłowe zawiązanie obuwia. Wbrew pozorom prawidłowe wiązanie zajmuje go dosyć sporo. Stąd zdarza się, że pracownicy używający butów ochronnych stosują pewne uproszczenie skutkujące skróceniem żywotności obuwia ochronnego. Mianowicie luźno wiążą obuwie i już po zakończonej pracy go nie rozsznurowują. Po czym przy kolejnym użyciu „wciskają” stopę do buta, aby skrócić czas jego zakładania.

co to powoduje?

Przede wszystkim podczas użytkowania mamy obuwie za luźno dopasowane do stopy. Skraca się również żywotność tzw. zapiętków wewnątrz obuwia poprzez wymuszone tarcie zarówno podczas chodzenia, jak i wkładania stopy. Stąd w statystykach reklamacji obuwia, taki typ uszkodzeń klasyfikowany jest jako uszkodzenie powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania i bardzo często jest odrzucane przed producentów.

Kolejnym system wiązań obuwia ochronnego są rzepy. Ich główna zaleta to prostota użytkowania. Również pod kątem szybkości zapięcia i rozpięcia nie mają sobie równych. Jak to się dzieje, że mimo tych zalet, producenci nadal częściej stosują tradycyjne sznurówki? Otóż chodzi o wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli pracujemy wewnątrz przy dużym zapyleniu, bądź na zewnątrz, gdzie spotykamy różne czynniki jak woda, błoto, śnieg itp., to wszystko to może skrócić trwałość zapięć. Z reguły nie możemy w prosty sposób wymienić zużytych rzepów, jak w przypadku sznurówek, i kończy się to wymianą całego obuwia.

jaki system wiązań butów ochronnych jest najlepszy?

Istnieje rozwiązanie alternatywne zarówno dla sznurówek jak i dla rzepów. Jest to system wiązań BOA. Łączy on zalety korzystania z sznurówek jak i rzepów, nie przejmując jednocześnie ich wad. Mamy szybkość prawidłowego zapięcia, tak jak w przypadków rzepów, jednocześnie odporność na warunki pracy i uniwersalność sznurówek. W dużym uproszczeniu, system BOA składa się z dwóch głównych elementów: lekkiej linki stalowej oraz pokrętła zaciskowego. Rozmieszczenie tego systemu w bucie jest niemal takie samo jak w przypadku sznurówek. Co do trwałości to producent gwarantuje żywotność przez cały okres użytkowania obuwia ochronnego.

Podsumowując, obuwie z systemem BOA jest dla wszystkich tych, którym zależy na jakości, trwałości i komforcie użytkowania. I to niezależnie od warunków i miejsca wykonywanej pracy.

Oto kilka przykładowych modeli z tym systemem:

https://eng.pl/p/base-protection-k-jump/

https://eng.pl/p/base-protection-k-trek/

https://eng.pl/p/base-protection-k-rush/

https://youtu.be/5uE21aao–4

Dodaj komentarz