Okulary UNIVET dla osób stosujących ochronniki słuchu

W wielu miejscach pracy istotnym ryzykiem jest hałas. Służby BHP w oparciu o przeprowadzone badania, w ocenie ryzyka stanowiskowego uwzględniają to zagrożenie i zalecają stosowanie różnego rodzaju ochronników słuchu. Bardzo często są to nauszniki ochronne. Dobór odpowiednich nauszników opiera się na badaniach poziomu hałasu i pod tym kątem wskazywane są ich parametry. Chodzi głównie o odpowiedni zakres tłumienia jaki musi posiadać konkretny model. Teoretycznie rozwiązuje to problem.

Co jednak w przypadku, gdy oprócz hałasu, istnieje ryzyko odprysków, promieniowania czy też innych zagrożeń dla oczu pracownika? Wtedy bardzo często w ocenie ryzyka stanowiskowego wskazuje się obowiązek stosowania okularów ochronnych. Zdarza się, że uwadze odpowiednich służb umyka pewna kolizja pomiędzy jednoczesnym stosowaniem nauszników i okularów ochronnych. Stosowanie razem tego typu ŚOI może wpływać negatywnie na dobrane wcześniej parametry słuchawkowych ochronników słuchu. Dzieje się tak dlatego, że w wielu wypadkach konstrukcja zauszników w okularach ochronnych uniemożliwia prawidłowe przypasowanie słuchawek ochronnych.

Zauszniki okularów ochronnych zawsze mają określoną grubość. Również nie bez znaczenia jest to czy trzymają się one na głowie obejmując ją, czy też bezpośrednio zachodzą na uszy, tak jak w większości okularów korekcyjnych. To głównie z tych przyczyn następuje uniemożliwienie właściwego przylegania słuchawek ochronnych. Przez powstałą przestrzeń do użytkownika dociera więcej hałasu niż wartość przewidziana w ocenie ryzyka stanowiskowego. Następuje przez to obniżenie skuteczności słuchawek ochronnych i praktyczna zmiana ich parametrów dla konkretnego użytkownika.

jak zapobiegać takiemu zjawisku?

Z propozycją rozwiązania tego problemu wychodzi firma UNIVET w serii okularów ochronnych z systemem ZERO NOISE. Rozwiązanie to w największym skrócie polega na zastosowaniu w wybranych modelach opatentowanego systemu zauszników ochronnych. Konstrukcja takich zauszników cechuje się ich skróceniem oraz spłaszczonymi końcówkami. Dzięki temu redukuje się zjawisko „odpychania” krawędzi nausznika słuchawek ochronnych i zachowują one parametry ochronne zbliżone do nominalnych. Zostało to tak zaprojektowane, że mimo pewnych różnic w stosunku do regularnych wersji okularów, dalej trzymają się one dobrze na głowie pracownika, niezależnie od tego czy w danym momencie stosuje on nauszniki ochronne czy też nie.

System ZERO NOISE występuje w dwóch liniach produktów: w serii modeli 553 oraz 5X1.

Seria modeli UNIVET 553 cechuje się prostotą konstrukcją oraz niewielką wagą (zaledwie 19 g). Występuje w 4 wersjach kolorów szkieł. Dzięki temu mamy ekonomiczny produkt, który świetnie sprawdzi się w jednoczesnym stosowaniu z nausznikami ochronnymi:

https://univet.eng.pl/kategoria/model/553-zeronoise/

Okulary Univet 5×1 ZERO NOISE są przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników:

https://univet.eng.pl/kategoria/model/5x1z-wersja-okularo-do-uzywania-ze-sluchawkowymi-ochronnikami-sluchu/

Powstały one w oparciu o platformę modelową 5X1. Panoramiczny kształt okularów w połączeniu ze sportowym wyglądem sprawia, że jego stosowanie jest bardzo komfortowe. Wymienne szybki o wysokich parametrach ochronnych, możliwość zamiany zauszników na standardowe oraz dostęp do całej palety akcesoriów stanowią o ekonomiczności tego rozwiązania.

Gdzie możemy spotkać miejsca, gdzie sprawdzą się okulary z systemem ZERO NOISE? Otóż wszędzie tam, gdzie musimy stosować nauszniki ochronne i chronić oczy. Mogą to być hale produkcyjne, tłocznie, huty, drukarnie, place budowy czy też lotniska. Okulary z tym systemem świetnie sprawdzą się dla firm związanych z szeroko rozumianym „utrzymywaniem zieleni”, firm drogowych itp. Idealnym wręcz miejscem są również strzelnice.

Podsumowując, okulary Univet z system Zero Noise stanowią innowacyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy muszą jednocześnie chronić oczy i słuch, niezależnie czy będzie to wykonywania praca czy też wszelka forma aktywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz