Ochrona przed promieniowaniem laserowym

ochrona przed laserem

W ostatnich latach mamy do czynienia z rozpowszechnieniem urządzeń laserowych w przemyśle i medycynie. Rozwój technologii w tej dziedzinie jest stały i wszystko wskazuje że będzie się rozwijał. Warto sobie zdać sprawę z zagrożeń z tym związanych, aby we właściwy sposób chronić swoje zdrowie i życie.

Zagrożeniem promieniowaniem laserowych objęte są przeważnie oczy i skóra. Obrażenia powstają na skutek reakcji termicznych w wyniku absorpcji dużej ilości energii przenoszonej przez promieniowanie laserowe. Podział tych zagrożeń określa klasyfikacja laserów, w której najbezpieczniejsze są lasery 1 a najbardziej niebezpieczne lasery klasy 4. Środki ochrony przed laserem należą przeważnie do kategorii trzeciej – czyli najwyższej, stąd waga jaką przywiązuję się do właściwego doboru. Dobór, który powinien jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i umożliwić najwyższy możliwy komfort pracy.

Ochrona taka znacznie różni się od typowych zabezpieczeń bhp z uwagi na swoją indywidualność. Jest to w odróżnieniu od tradycyjnych zagrożeń , tak zwanych rozwiązań półkowych , gdzie w oparciu o podstawową wiedzę jesteśmy wstanie sami dobrać rozwiązanie. Wyjątkiem jest sytuacja gdzie przykładowo: otrzymaliśmy wraz z urządzeniem okulary ochronne i wtedy w praktyce tylko powielamy to rozwiązanie. Dodatkową specyfiką ochrony przed laserem jest to że występuje ona w większości przypadków w formie osłon i wizjerów oraz okularów oraz gogli. Na szczęście dobór obywa się w podobny sposób – wypełnia się formularz w którym są rubryki z parametrami. Jedyna istotna różnica to że w przypadku osłon i wizjerów wymagane jest podanie rozmiaru takiej osłony.

Pobierz i wypełnij formularz TUTAJ

ochrona przed laserem

Tylko właściwe wypełnienie formularza oraz podanie ewentualnie dodatkowych informacji o specyfice pracy na konkretnym stanowisku umożliwia stworzenie propozycji właściwej ochrony.

1 thoughts on “Ochrona przed promieniowaniem laserowym

  1. Witam,
    Poszukuję okularów ochronnych da laseroterapii – dla asystentki i pacjenta dla długości fal (635 nm -980 nm)
    Katarzyna Rączkowska

Dodaj komentarz