Jakie elementy odblaskowe i odzież stosować?

Trwająca jesień i zbliżająca się zima to czas słabej widoczności na drogach. Problem dotyczy zarówno kierowców, pieszych jak i pracowników wielu służb drogowych czy transportowych. Z powodu słabego lub znikomego stosowania elementów odblaskowych co roku dochodzi do wielu wypadków z tego tytułu. Odzież odblaskowa jak i wszelkie gadżety, elementy odblaskowe mają wiele zastosowań. Najczęściej stosowana jest na wielu stanowiskach w pracy dodatkowo wozimy ją w samochodzie, rzadziej zakładamy na siebie idąc poboczem lub jadąc rowerem. Jak i kiedy poprawnie stosować odblaskowe oznakowanie ?

Elementy odblaskowe dla pieszych

Od 31 sierpnia 2014 r. prawo nakazuje aby każdy pieszy poruszający się już po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, miał odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wybór spośród dostępnych elementów na rynku jest ogromny. Mogą nimi być: kamizelka, przedmioty doczepiane do ubrania jak opaski, smycze, breloki. Najważniejsze jest miejsce umieszczenia odblasków. Najlepiej umieścić je w okolicy klatki piersiowej, pleców, kolan czy dłoni. Odpowiednie umieszczenie elementów odblaskowych zapewnia nie tylko dobrą widoczność dla uczestników ruchu w tym kierowców ale i wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa każdego pieszego. Pamiętajmy, że taki gadżet sprawia, że każdy kierowca widzi pieszego czy rowerzystę już z odległości 150 m i ma możliwość szybkiej reakcji w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji. Stawiając na szerzenie idei ‘Jesteś Widoczny Jesteś Bezpieczny’ co roku prowadzimy kampanie wśród młodzieży, uświadamiając jak ważne jest aby być widocznym po zmroku. Poniżej kilka zdjęć z naszych realizacji.

Odzież odblaskowa w pracy

Jakie funkcje powinna spełniać odzież odblaskowa?
Podstawową funkcją odzieży jest sygnalizacja obecności użytkownika zarówno w ciągu dnia i w nocy w każdych warunkach. Odzież powinna być wykonana z dwóch rodzajach materiału: materiału tła o właściwościach fluorescencyjnych w barwie czerwonej, żółtej lub pomarańczowo-czerwonej (zapewnia on widzialność w dzień) i materiału odblaskowego, którego zadaniem jest odbijanie światła w kierunku jego źródła dodatkowo zapewnienie widzialności odzieży w świetle reflektorów i lamp pojazdów i maszyn.

Gdzie powinna być stosowana odzież ostrzegawcza?
Powszechnie stosowana jest tam gdzie istnieje ryzyko, że pracownik może zostać potrącony przez pojazdy ruchome, maszyny czy inne obiekty. Odzież w zdecydowanym stopniu optymalizuje poziom widzialności i w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wypadku.

Jak powinien wyglądać odpowiedni dobór odzieży odblaskowej?
Przy wyborze odzieży powinniśmy się kierować przede wszystkim warunkami panującymi w miejscu pracy, są to m.in. natężenie i rodzaj oświetlenia, natężenie ruchu, odległości od strefy przemieszczania się pojazdów oraz charakter wykonywanych czynności.

Poniżej przedstawiamy przykłady sposobu rozmieszczenia taśm odblaskowych na spodniach i kamizelkach ostrzegawczych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 471:2005


Jeżeli potrzebujesz pomocy z zakresu doboru odpowiedniej odzieży czy elementów odblaskowych skontaktuj się z naszymi specjalistami. 

Dodaj komentarz