Ergonomia stanowiska pracy

Jedną trzecią życia zawodowego ludzie spędzają siedząc. Pracownicy, którzy wykonują męczące, powtarzalne prace, potrzebują krzeseł, które zapewnią im odpowiednie wsparcie. Krzesła pracownicze powinny być przystosowane do każdego rodzaju pracy i zapewniać doskonałą stabilność i podparcie oraz swobodę przemieszczania się.

Częste zmiany pozycji siedzącej zmniejszają jednostronne, niezdrowe obciążenie mięśni i kręgów. Kręgosłup przyjmuje swój naturalny kształt litery S i odciąża kręgi i pośladki, co poprawia krążenie krwi i zaopatrzenie w składniki odżywcze.

Postawa pochylona

Cechy charakterystyczne:
• Plecy są bardzo zaokrąglone lub w znaczny sposób wypchnięte do przodu jeśli postawa jest usztywniona.
• Środek ciężkości tułowia jest umiejscowiony w przedniej części pośladków.
• Kąt siedzenia jest mniejszy niż 90° a uda ustawione prawie poziomo.
• Zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej -niekorzystne działanie na układ krążenia i miednicę, -zwiększone obciążenie statyczne mięśni.

 

Postawa wyprostowana

Cechy charakterystyczne:
• Środek ciężkości tułowia jest w okolicy pośladków.
• Zasadniczo: statycznie wyważona pozycja siedząca: stosunkowo małe zginanie kręgosłupa na odcinku od kręgów lędźwiowych do szyjnych, z większością mięśni rozluźnionych i głębszym oddychaniem.

 

Postawa odchylona

Cechy charakterystyczne:
• Jeśli brak podparcia miednica jest odchylona na siedzisku ku tyłowi.
• Kąt siedzenia jest większy niż 90°.
• Skrzywienia kręgosłupa różnią się w zależności od położenia kości krzyżowej.

 

 

Jeśli ciało nie jest prostowane, po krótkim czasie tułów musi być wspierany przez ramiona oparte na blacie. W porównaniu do postawy prostej lub odchylonej, mięśnie barków i szyi muszą zapewnić bardziej statyczną pracę, by utrzymać ciało w pozycji siedzącej pochylonej do przodu. Każdy rodzaj pracy wymaga ruchów ciała, które zakłócają delikatną równowagę prostej pozycji siedzącej. Praca mięśni jest wymagana w celu przywrócenia tej równowagi. Z tego powodu, wyprostowana pozycja siedząca ma tylko niewielkie znaczenie jako pozycja do pracy. Zmniejszenie krzywizny kręgosłupa piersiowego, to większa ilość wsparcia wymagana dla kręgów szyjnych. Jeśli tułów jest wspierany przez oparcie, kręgosłup może być odciążony a mięśnie zrelaksowane.
Ergonomicznie dobrze zaprojektowane siedziska i oparcia zapewniają korzystny rozkład ciśnienia i przyjemny komfort siedzenia, jak również zapewniają odpowiednią stabilność w każdej pozycji przez cały czas siedzenia.
Wiele rożnych dodatków, takich jak podłokietniki, podnóżki, obrotowe zamki i podkładki lędźwiowe kręgosłupa, różne rodzaje poduszek i poszyć pozwalają na ich precyzyjne skoordynowanie z warunkami otoczenia.

 

Ergonomia w każdej pozycji roboczej

Regulacja nachylenia oparcia (zmienny docisk)

Oparcie jest zamontowane na wahadłowym łożysku i zapewnia stały oraz zmienny nacisk.
Rozwiązanie to zapewnia ruchy górnej części ciała a regulacja odbywa się w zależności od wagi ciała. Kręgosłup jest więc skutecznie chroniony i zapewnione jest ergonomiczne “dynamiczne siedzenie.”
Oparcie może być zablokowane w dowolnym kącie nachylenia.

 

Regulacja wysokości oparcia / Regulacja wysokości siedziska

Płynna regulacja wysokości przy pomocy tłoka hydraulicznego.
Wysokość i kąt nachylenia oparcia mogą być dowolnie regulowane za pomocą wspornika.

 

Nachylenie siedziska (-4°/+10°)

Oparcie może być zablokowane w dowolnym kącie nachylenia.
Zmienny kat nachylenia siedziska od -4 ° do 10 °, umożliwia optymalny kąt ustawienia ciała od przynajmniej 90 °, co jest zachowywane w każdej pozycji roboczej.
Napięcie mięśni w obszarze ud jest zmniejszone i zapewnione jest prawidłowe krążenie.

 

Jesteś zainteresowany tematem krzeseł? Zapraszamy do KONTAKTU. Nasi eksperci od ergonomii pomogą w dobraniu najlepszego rozwiązania.