Twoje bezpieczeństwo w Twoich rękach – jak zapobiegać urazom oczu?

Kiedy słyszymy o wypadkach , przychodzą nam do głowy wypadki drogowe, a jednak w rzeczywistości to w domach dochodzi do nich najczęściej. Według najnowszych statystyk co piąty wypadek ma miejsce w domu, przede wszystkim podczas wykonywania drobnych napraw czy remontów. Niestety większość z tych przypadków, bo aż 60 % dotyczy okolic oczu. Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę ten problem i pokazać jak w prosty sposób zapobiec urazom oczu.

Zatłoczone przychodnie i pogotowia okulistyczne to skutek pracy bez okularów ochronnych. Myśląc po co mi to ? Przecież będę źle widział lub źle widziała, nic bardziej mylnego. Z pozoru bezpieczne i spokojne miejsce może okazać się niewątpliwie pułapką. Wykonywanie prac budowlanych, remontowych lub naprawczych w domu wiąże się z koniecznością wiercenia, cięcia, a także czyszczenia lub mieszania np. farby. A co za tym idzie, podczas takich czynności jesteśmy narażeni na odpryski, rozbryzgi czy szkodliwe działanie pyłów oraz gazów.

Przykłady wypadków z udziałem oczu

Bardzo często podczas cięcia drewna piłą motorową lub rąbiąc drewno zapominamy o odpryskujących odłamkach, drzazgach i narażamy oczy na ciało obce.

Podobna sytuacja wygląda podczas koszenia trawnika lub podcinania drzew i krzewów. Drobne kamienie lub inne elementy podłoża narażają koszącego na bolesny uraz oczu, który w konsekwencji może powodować nawet do utraty wzroku.

Kolejnym przykładem jest malowanie ścian oraz mieszanie farby bez okularów ochronnych. Mieszając farbę często zdarza się, że substancja rozbryzguje i dostaje się bezpośrednio do oczu. Przemywamy oczywiście szybko wodą, machamy ręką- wszystko jest ok i wracamy dalej do pracy. Jednak wieczorem zaczerwienione oczy i ból, a to wszystko za sprawą substancji chemicznych zawartych w farbie lub tynku. Tak samo jest przy szpachlowaniu i gładzeniu ścian lub wierceniu otworów. Pył oraz kurz niespodziewanie dostaje się do gałek ocznych i zapalenie spojówek gotowe.

Najczęstsze urazy oka

Urazy oka powstają na skutek działania czynników zewnętrznych: mechanicznych, termicznych, chemicznych oraz na skutek promieniowania elektromagnetycznego. Urazy mechaniczne oka dzielimy na zamknięte lub otwarte.Urazy oka zamknięte są to stłuczenia oraz rany warstwowe, a także najczęściej występujące ubytki nabłonka rogówki. Do urazów otwartych na pewno możemy zaliczyć uderzenia tępym narzędziem, po którym często dochodzi do pęknięcia gałki ocznej. Często też powstają rany penetrujące gałkę oczną oraz rany perforujące gałkę oczną. Jednak najczęstszą przyczyną wizyt na pogotowiu okulistycznym jest ciało obce wewnątrzgałkowe.

Jak zapobiegać takim wypadkom ?

Oko to najbardziej delikatny organ , który tak łatwo można uszkodzić. Dlatego wykonując jakąkolwiek pracę remontową, budowlaną czy w ogrodzie powinniśmy pamiętać o zastosowaniu środków ochrony oczy. Najczystszym i najchętniej stosowanym środkiem ochrony wzroku podczas prac są okulary ochronne. Zabezpieczają nas przed niebezpiecznymi odpryskami, rozbryzgiem farby, a także cieczy oraz iskrami w trakcie ciecia metalu lub drzazgami. Okulary ochronne są niedrogie, a mogą uchronić nas przed bólem, cierpieniem, a nawet utratą wzroku. Okulary jakie proponujemy są ze specjalnymi filtrami , odporne na zarysowania oraz ze specjalną powłoką, która chroni przed zaparowaniem. Proponujemy swoim klientom w trosce o ich wzrok okulary ochronne w zróżnicowanej ofercie cenowej oraz właściwościach i przeznaczeniu. Pamiętaj, że jeśli ty nie zadbasz o siebie, nikt tego za Ciebie nie zrobi.

Ochronne modele okularów najdziesz w naszym sklepie internetowym.

Dodaj komentarz