Jakie właściwości mają wkładki do butów?

W czasach kiedy jesteśmy przepracowani, spędzamy na nogach całe dnie i ciągle jesteśmy w biegu, zdecydowanie za mało wiemy o tym jak zabezpieczać nasze stopy oraz jakie są skutki braku ochrony. Najczęściej uświadamiamy sobie jak bardzo jest to ważne, gdy zaczynają boleć nas nogi, biodra, kręgosłup, pojawiają się odciski na stopach, pierwsze oznaki haluksów czy dokucza nam płaskostopie. Jak tego uniknąć? Należy stosować profilaktyczne zabezpieczenie stóp (specjaliści radzą +6 godzin dziennie!), od których rozpoczyna się każdy z wymienionych problemów.

W przypadku stóp będzie to odpowiednio dobrany zestaw składający się z butów roboczych oraz wkładek. Dlaczego buty robocze i czy na pewno dotyczą one właśnie mnie, a nie tylko ciężkich prac fizycznych? Na rynku panuje przekonanie, że buty ochronne zarezerwowane są tylko dla pracowników budowlanych, spawaczy czy magazynierów. Nic bardziej mylnego! Dotyczą one wszystkich tych zawodów i osób, które narażone są na zwiększone obciążenia stóp oraz długotrwałe chodzenie bądź stanie, czyli laborantów, pracowników dużych hal magazynowych i sklepów oraz szpitali, lokali gastronomicznych, np. kucharze, kelnerzy, i wiele więcej. Zdrowie jest najważniejsze, a obuwie robocze wraz z odpowiednio dobraną wkładką do rodzaju wykonywanego zawodu to nic innego jak certyfikowana ochrona naszych stóp (i mogą to być zgrabne, eleganckie modele!).

O zasadności i konieczności użycia wkładek jako uzupełnienie działania obuwia mówiliśmy w jednym z odcinków naszego projektu „Dlaczego sam but może nie być wystarczającym zabezpieczeniem dla Waszych stóp?

Poniżej przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i przybliżamy jakich wkładek użyć. Więcej o doborze odpowiedniego obuwia dowiesz się u naszych konsultantów z Eden Net Group pod adresem e-mail: kontakt@eng.pl oraz wkrótce w osobnym artykule o doborze obuwia do kontentych zawodów.

Pierwsze z proponowanych rozwiązań to wkład do obuwia hiszpańskiej firmy Robusta. Materiał pokrywający wkładkę ma antybateryjne właściwości, zapobiega poceniu się stóp i zwiększa komfort podczas chodu.

Kolejnym z rozwiązań jest wkładka włoskiej firmy Base. Jest cienka i miękka, ma głównie zapewnić komfort użytkownika. Jej zaletą jest zastosowanie delikatnych odciążeń w części podeszwowej. Dodatkowym atutem jest perforowanie w części przodostopia, wspomagające oddychanie stopy.


Ciekawy model zwany Feeling ma również w swojej ofercie firma Robusta. Komfortowa wkładka w dwóch wersjach – cieńsza i grubsza. W części tyłostopia zaprojektowano amortyzator, doskonale odciążający kość piętową podczas kontaktu pięty z podłożem (redukuje ból pięt!). Obydwie wkładki mają łagodne korytko i delikatne podparcie łuku podłużnego przyśrodkowego. Trzeba podkreślić, że jest to jedynie rozwiązanie zwiększające komfort użytkownika, nie zaś podpierające łuk lub znacząco stabilizujące piętę. Obie wersje mają stymulujące stopę punkty, mocniej zarysowane w czarnej wkładce z wyłączeniem części łuku poprzecznego, gdzie rozpoczyna się wybicie stopy podczas chodu.

Warto również zwrócić uwagę na model Dry’n Air ESD firmy Base. W porównaniu do omawianych wcześniej wkładek ma ona uniesioną część tyłostopia, co znacząco wpływa na ograniczenie zmęczenia stóp przy intensywnym chodzeniu i ergonomicznie wspiera łuk podłużny. Od razu po rozpakowaniu czuć jak pięknie pachną! Są 100% oddychające dzięki zastosowaniu chłonnego, antybakteryjnego i przeciwpotnego materiału. Jest on bardzo wytrzymały a użycie węgla aktywnego decyduje o jego właściwościach absorbujących zapachy. Dodatkowo część podpodeszwowa zaopatrzona jest w system zwiększający cyrkulację powietrza w bucie. Prawdziwie oddychający model!


Zastosowanie wkładek oraz odpowiednio dobranego obuwia podczas pracy jest ważne zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy. Wpływa na ergonomię i komfort pracy, efektywność pracownika oraz zmniejszenie częstotliwości kontuzji oraz urazów. Taki zestaw jest niezbędnym zaopatrzeniem dla wszystkich, którzy chcą ustrzec się bólu stóp, stawów i kręgosłupa.

W razie pytań zapraszam do kontaktu mserafin@eng.pl, gdzie chętnie odpowiem na Państwa pytania i wątpliwości.

1 thoughts on “Jakie właściwości mają wkładki do butów?

  1. Do tej pory wkładki kojarzyły sie głownie z tym, że noszą je osoby które tego naprawdę potrzebują. A jak sie okazuje, można tez nosić je profilaktycznie, aby poprawić swój komfort chodzenia. Podoba mi sie ten wpis.

Dodaj komentarz