facebook-track

PAROWANIE OKULARÓW W FIRMIE PRODUKUJĄCEJ KOMPONENTY Z TWORZYW SZTUCZNYCH

ROZWIĄZLIŚMY PROBLEM

Miejsce i warunki


Zakład produkujący komponenty z tworzyw sztucznych do transportu kolejowego i drogowego. Zakład składał się z jednej dużej hali z wydzielonymi pomieszczeniami pod różne etapy produkcji i logistyki.

Opis problemu

 

Zgłoszono problem z parowaniem okularów ochronnych oraz z ich niewielką trwałością. Po audycie stwierdzono że powodem parowania była zmienna temperatura i wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach zmagająca zjawisko parowania okularów. Zjawisko potęgowało dodatkowo stosowanie okularów z półki ekonomicznej bez certyfikowanych właściwości nie zaparowujących. Oprócz parowania występował problem z szybkim rysowaniem się okularów. Powodem był pył z tworzyw sztucznych który osiadał na okularach i nieprawidłowe ich czyszczenie. Przeciętnie pracownik zużywał dwie pary okularów na miesiąc.

Dotychczasowe produkty

Okulary z półki ekonomicznej wykonane z PC model Univet 568

Cel do osiągniecia

 

Ograniczenie zjawiska parowania okularów w zakładzie oraz wydłużenie ich żywotności poprzez zastosowanie rozwiązań o większej trwałości.

 

ROZWIĄZANIE PROBLEMU

Zastosowano model okularów 506 na testy dla wybranej grupy pracowników. Po miesiącu użytkowania stwierdzono że wytrzymuje dwa razy dłużej niż dotychczasowe okulary ochronne. Z uzyskanych informacji wynikało że po dwóch tygodniach użytkowania zmniejszyły się właściwości niezaparowujące i na szybkach zaczęły być widoczne mikro rysy powstające pod wpływem czyszczenia. Uznano wyniki testów jako obiecujące ale nie optymalne.

Rozpoczęto testy modelu okularów Univet 5×8. Wyniki okazały się niemal identyczne jak w przypadku modelu 506U tzn. dwukrotne  wydłużenie żywotności w stosunku do okularów dotychczas użytkowanych. Zwrócono jednak uwagę na wyższy niż w przypadku modelu 506U komfort pracy i dopasowanie. Uznano jednak dalej wyniki testów jako nie optymalne.

Po podsumowaniu wniosków stwierdzono że powodem krótkiej żywotności okularów i zmniejszania się właściwości niezaparowujących jest niewłaściwa konserwacja. Czyszczenie na sucho i tym samym rozcieranie pyłu z tworzywa sztucznego powodowało w krótkim czasie zarysowanie i zmatowienie powłoki szybek w okularach. Zmniejszyło to również skuteczność powłoki szybek odpowiadającej za niezaparowanie okularów.

W zawiązku z tym do testowanego modelu 5×8 dostarczono dwa rozwiązania w postaci spray’u kieszonkowego oraz chusteczek czyszczących.

Po miesiącu użytkowania zdecydowano o zakończeniu testów. Wyniki okazały się zaskakująco pozytywne. W ciągu miesiąca pracy okulary dalej zachowywały swoją przydatność i świetnie ograniczały zjawisko parowania. Cechy najbardziej ergonomiczne i ekonomiczne zarazem, wykazały chusteczki 3PA. Pracownicy zwrócili uwagę że za pomocą jednego produktu są w stanie wyczyścić okulary bez ich zarysowania oraz że po każdym czyszczeniu okulary mają te same właściwości niezaparowujące. Poza tym taka chusteczka mogła być stosowana wiele razy bez konieczności jej częstej wymiany.

Ostateczny wybór klienta padł na okulary 5×8 wraz z chusteczkami 3PA jako najbardziej ekonomiczne z przetestowanych skutecznie rozwiązań.