facebook-track

Innowacyjne rozwiązania w ochronie wzroku

Test okularów niezaparowujących

Okulary ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia dla osób pracujących w środowiskach zagrożonych różnorodnymi czynnikami, takimi jak odpryski, ciecze czy pył. Jednakże, pomimo ich kluczowej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa, problem parowania soczewek stanowi często poważną przeszkodę w ich regularnym stosowaniu. Dlatego też, branża ochrony wzroku skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, w tym na testowaniu okularów niezaparowujących.

Problem parowania

Parowanie okularów występuje w wyniku kontaktu ciepłego powietrza z zimnymi szybkami okularów, co często dzieje się podczas noszenia masek ochronnych, gdy wydychane powietrze unosi się ku górze. Chociaż istnieje wiele rozwiązań mających zapobiec temu zjawisku, włącznie z powłokami niezaparowującymi, nie wszystkie są jednakowo skuteczne.

Różnorodność rozwiązań

Producenci okularów ochronnych oferują różnorodne rozwiązania mające zapobiec parowaniu. Jednym z najpopularniejszych jest zastosowanie powłok niezaparowujących, które są certyfikowane zgodnie z normą EN166. Niemniej jednak, nawet te okulary mogą czasem ulegać parowaniu w ekstremalnych warunkach.

TESTY PRAKTYCZNE

W celu zbadania skuteczności różnych rozwiązań, przeprowadzono testy na kilku modelach okularów, włączając w to nowy wznowiony model 557 firmy Univet. Testy obejmowały ekstremalne warunki, w tym użycie parownicy oraz zamrażalnika.

Okulary bez powłoki niezaparowującej

Pierwszym modelem, który poddaliśmy testom, był model 568 firmy Univet, charakteryzujący się brakiem specjalnej powłoki niezaparowującej. W trakcie testów okazało się, że okulary te miały tendencję do szybkiego parowania, co może być uciążliwe dla użytkowników.

Jednakże, dzięki zastosowaniu spray’u do czyszczenia 4ql Univet, udało się skutecznie zapobiec parowaniu, co potwierdza, że odpowiednie akcesoria mogą zwiększyć komfort użytkowania tych okularów.

Okulary z niecertyfikowaną powłoką niezaparowującą

Kolejnym modelem, który przetestowaliśmy, był model 513.02.00.00 firmy Univet, wyposażony w niecertyfikowaną powłokę niezaparowującą. Okazało się, że okulary te wykazały znacznie lepszy wynik niż w przypadku braku powłoki.

Okulary z certyfikowaną powłoką niezaparowującą

Kolejnym modelem, który poddaliśmy testom, był model 546.03.45.00 firmy Univet, wyposażony w certyfikowaną powłokę niezaparowującą. W trakcie testów okazało się, że mimo posiadania właściwości nieparujących, te okulary były niemal równie skuteczne co modele z powłokami VANGUARD Plus.

Warto zwrócić uwagę na nowy model 557, który został wznowiony po latach przerwy. Ten model jest szczególnie interesujący ze względu na jego innowacyjne cechy. Praktycznie w żadnym momencie testów nie wystąpiło typowe zamglenie uniemożliwiające korzystanie z tego produktu.

Okulary z powłoką VANGUARD Plus

Najlepsze wyniki w testach uzyskały okulary z powłoką VANGUARD Plus, jak model 506U.03.00.00. Te zaawansowane technologicznie soczewki charakteryzują się wysoką odpornością na parowanie, co potwierdzają przeprowadzone testy.

Gogle Z POWŁOKĄ VANGUARD UDC

Dodatkowo testom poddano google 6×3.00.00.00 posiadające specyficzną powłokę, odporna na zarysowania po stronie zewnętrznej i przeciwmgielna po stronie wewnętrznej (co można było zobaczyć podczas testu), z wyjątkową wydajnością i certyfikatem K i N. 

Potwierdza się że okulary i gogle z tą powłoka są do zastosowań w stałych warunkach pracy a nie w zmiennych. Świetnie będą się sprawdzać zwłaszcza przy jednoczesnym korzystniu z półmasek ochronnych.

TEst na OdPAROWYWANIE

Na zakończenie przeprowadzono testy odparowywania okularów. Okulary przez pół godziny znajdowały się w zamrażarce, a następnie zostały przeniesione do pomieszczenia o temperaturze około 21°C.

Czas odmierzano od momentu umieszczenia modelu w miejscu do odparowywania.

Zaskoczeniem okazał się model 557, który odparował jako pierwszy. Następne były kolejno modele 5×8 i 506U z powłoką Vanguard Plus, a następnie model 513 z niecertyfikowaną warstwą niezaparowującą. Jako ostatnie odparowaniu uległ model 568. 

Co ciekawe w goglach 6×3 warstwa zewnętrzna (bez powłoki niezaparowującej) odparowała szybciej niż okulary 513 i 568. 

PODSUMOWANIE

Testy przeprowadzone na różnych modelach okularów firmy Univet wykazały, że innowacyjne rozwiązania z zakresu powłok niezaparowujących mają istotny wpływ na komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków pracy, jednakże warto zauważyć, że inwestycja w zaawansowane technologicznie okulary może przynieść znaczące korzyści w codziennej pracy. Dlatego też, przy wyborze okularów ochronnych, warto zwrócić uwagę na oferowane przez producentów innowacyjne rozwiązania, które mogą znacząco poprawić komfort i efektywność pracy.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na model 557, na którym w trakcie przeprowadzonych testów praktycznie nie zaobserwowano typowego zamglenia, które często uniemożliwia komfortowe korzystanie z okularów ochronnych. Co więcej, wilgoć, która mogłaby się pojawić, szybko odparowywała, co potwierdza wysoką skuteczność tego modelu. Dzięki tym cechom, model 557 staje się atrakcyjną opcją dla osób poszukujących okularów ochronnych, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania.

OBEJRZYJ NASZ MATERIAŁ:

Właściwości niezaparowujące okularów ochronnych