facebook-track

OCHRONA TWARZY PRZY SZLIFOWANIU TRUDNODOSTĘPNYCH MIEJSC

ROZWIĄZLIŚMY PROBLEM

Miejsce i warunki

 

Zakład odlewniczy produkujące korpusy silników i maszyn z żeliwa i aluminium.



Opis problemu

 

Doszło do zdarzenia wypadkowego polegającego zranieniu twarzy podczas szlifowaniu odlewów aluminiowych. Odprysk aluminium pod ostrym kątem dostał się w przestrzeń pomiędzy stosowaną osłoną a twarzą , powodując ranę na twarzy pracownika w okolicy jego oczu. Źródłem problemu są odpryski metalu padające pod różnymi kątami. Stwierdzono również że podczas niektórych czynności pracownicy podnoszą osłonę wpiętą do kasku, aby uzyskać lepszy dostęp do trudniejszych dostępowo miejsc obrabianych elementów.



Dotychczasowe produkty

 

Kask z akcesoryjną osłoną twarzy wykonaną z PC.
W przeszłości testowano okulary ochronne , które mimo większego komfortu pracy , nie zapewniały ochrony twarzy i dostatecznej ochrony oczu.
Testowano również gogle ochronne jednak mimo bardzo dobrego poziomu ochrony oczu, dalej nie chroniły reszty twarzy.
Z tego powodu zdecydowano się na osłony twarzy wpinane bezpośrednio do kasku ochronnego, aby zabezpieczyć całą twarz pracownika.



Cel do osiągniecia

Zwiększenie poziomu ochrony oczu i twarzy przy szlifowaniu odlewów aluminiowych i żeliwnych, przy zachowaniu bądź zwiększeniu komfortu pracy. Zachowanie ochrony głowy w postaci kasku ochronnego

ROZWIĄZANIE PROBLEMU

Mając informacje o wcześniej testowanych rozwiązaniach, rozpoczęto testy bardziej innowacyjnego rozwiązania w postaci kombinacji gogli i osłony twarzy. Wykorzystano poprzednie wyniki testów gogli potwerdzające bardzo dobrym zabezpieczeniu okolic oczu.

Ochronę reszty twarzy miała zapewnić akcesoryjna osłona wpinana bezpośrednio do gogli. W ten sposób otrzymano kompleksowe zabezpieczenie całej twarzy.

Dodatkowymi korzyściami wynikłymi z testów był zwiększony komfort pracy przy obrabianiu trudniejszych dostępowo miejsc. Efekt ten uzyskano dzięki bezpośredniego przylegania osłony i gogli do twarzy w odróżnieniu od osłony , która odstawała w większej odległości od głowy pracownika, ograniczając jego mobilność

Z tego samego powodu, dzięki testowanemu zestawowi, zminimalizowano ryzyko zranienia twarzy i całkowicie eliminując ryzyko dla oczu.

Testowane rozwiązanie wykazało również ekonomię z racji tego że akcesoryjne osłony dolne nie wymagały częstych wymian z powodu rys i zabrudzeń gdyż nie wchodziły w pole widzenia pracownika.